Turnaj v petangu 2023

By | 12. 9. 2023

V sobotu s krásným datem 9.9. proběhl pod taktovkou sportovního spolku SAS Mydlovary již tradiční Turnaj v petangu. Na grilu se opékaly kukuřice a klobásy, na pípě byla bezinková limonáda a pivko, vše pro všechny účastníky zdarma.

Krátce po 14.hodině klání zahájily děti, jichž se letos sice sešlo pouze osm, na bojovnosti a kvalitě to však znát nebylo. Zvítězily jako obvykle všechny a zaslouženě si všechny odnesly sladké odměny.

Po soutěži dětí nastoupili dospělí. Těch se naopak zúčastnilo šestnáct, a proto předseda spolku Míra vyhlásil kvůli časové úspoře soutěž dvojic. První i druhé místo obsadily dvojice manželské – Monika s Michalem a Blanka s Milošem. Pro bronz si došla dcera Jana s matkou Inkou. Odměnu předseda spolku předal sice jen dvojici zlaté, ale myslím, že ostatním „na bedně“ to ani trochu nevadilo. Soutěž jsme si za krásného letního počasí všichni výborně užili.

Nikomu nevadila ani úprava pravidel. Ostatně – nehráli jsme pétanque, ale petang, že JJ. Přesto mi to nedá a stanovená pravidla přikládám (zdroj: Wikipedie). Možná, že si tedy příští rok zahrajeme i pétanque J.

Stručná pravidla

 1. Ke hře jsou potřeba kovové koule o průměru 70 až 80 mm a malá dřevěná kulička. (hodnoty bývají dodržovány většinou u turnajů). Váha koulí nesmí překročit 800 g. Malá dřevěná kulička, tzv. „cochonnet“ (prasátko) má průměr 30 mm.
 2. Proti sobě mohou hrát dva hráči nebo dvě družstva o dvou nebo třech spoluhráčích. Ve hře „hráč versus hráč“ má každý 3 koule. Ve hře „dva hráči versus dva hráči“ má každý z hráčů opět tři koule. Pokud proti sobě hrají družstva o třech hráčích, má každý pouze dvě koule. Součet koulí v týmu musí být šest.
 3. První družstvo je určeno hozením mince nebo dohodou. Hráč ze začínajícího družstva vybere startovní místo tak, že na zem nakreslí kruh, ze kterého se následně budou házet koule.
 4. Hráč nahodí prasátko do vzdálenosti 6 m až 10 m.
 5. Poté tento hráč hází svoji první kouli co možná nejblíže k prasátku. Obě hráčovy nohy musí zůstat v kruhu, dokud se koule nedotkne země.
 6. Protihráč se postaví do kruhu a snaží se hodit svoji kouli blíž k prasátku. Může tak učinit i vyražením soupeřovy koule nebo prasátka.
 7. Vždy hází družstvo, které prohrává až do doby než se ujme vedení nebo spotřebuje veškeré koule.
 8. Když už družstvo nemá koule, hráči druhého družstva házejí své zbývající koule.
 9. Hráči v družstvu se mohou libovolně střídat – pořadí není určeno. Nemohou si však předávat koule.
 10. Body za jedno kolo se počítají ve chvíli, kdy ani jedno družstvo nemá žádné koule. Vítězné družstvo získává jeden bod za každou kouli, která je blíže prasátka než první nejbližší koule poražených. Tzn., že jeden bod dostane družstvo, co má kouli nejblíže ke košonku plus jeden bod za každou další kouli, co je nejblíž.
 11. Hráč družstva, které vyhrálo předchozí kolo, hází prasátko z místa, kde ležel v závěru hry. Vítězem je družstvo, které získá celkové skóre 13 bodů.

Zapsala a zkopírovala Inka dne 11.9.2023

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *